Interiér

Sklárna Květná 1794 oživila skleněnou kolekci architekta Bohuslava Fuchse

Sklárna Květná 1794 představila kompletní reedici skleněné soupravy, kterou před 90 lety vytvořil český architekt a urbanista Bohuslav Fuchs. Stalo se tak při příležitosti 130 let od jeho narození. Kolekce nese název Fuchs a vychází z původních návrhů, které architekt vytvořil pod svou značkou Aka. Nadčasové sklenice, mísy a vázy, které kolekci Fuchs tvoří, jsou nyní k dispozici k zakoupení. Zájemci si je mohou prohlédnout také v rámci nové výstavy na hradě Špilberk v Muzeu města Brna.

Bohuslav Fuchs patřil k nejvýznamnějším představitelům meziválečné československé architektury. Jeho stavby, mezi které se řadí například hotel Avion v Brně nebo budova Zemanovy kavárny, jsou dodnes považovány za přední díla funkcionalismu. Fuchsova vize moderního designu se však neomezovala pouze na architekturu – v roce 1932 založil značku Aka, která se zaměřovala na výrobu moderních užitných a dekorativních předmětů. Pod touto značkou Fuchs vytvářel mimo jiné skleněné kolekce, které si nechával vyrábět ve sklárně v Květné. Ručně foukané soupravy spojovaly funkcionalistickou jednoduchost s vysokou řemeslnou kvalitou.

Sklárna Květná 1794 se rozhodla navázat na Fuchsovo dědictví a jeho ikonické návrhy vrátila zpět do výroby. Vznik reedice měla na starost dvojice designérů Klára Janypková s Tomášem Kučerou, kteří jsou zároveň odpovědní za kreativní vedení sklárny v Květné. Původních Fuchsových návrhů se umělci snažili držet co nejpřesněji.

„Tvarově kolekce odpovídá téměř dokonale. Rozdíl je v barevnosti, protože barvy, se kterými sklárna dnes pracuje, nejsou zcela totožné s původními. Místo tyrkysové jsme zvolili modrou, která kolekci skvěle doplňuje,“ říká ke kolekci Fuchs Klára Janypková.

Kolekce obsahuje minimalistické ručně foukané sklenice na červené a bílé víno, vodu, koňak a champagne. Součástí reedice jsou také vázy a mísy. U sklenic je vždy k dispozici varianta z čirého křišťálového skla nebo světle modré provedení. Některé vázy jsou potom v kouřově šedém odstínu.

Práce na reedici začala loni v létě, kdy tým sklárny navštívil Muzeum města Brna a prohlédl si dochované originály. Následovalo pátrání po výkresech v archivech sklárny i muzea a jejich porovnávání s vystavenými tvary. První prototypy nápojového setu vznikly loni v září. Posledním doplněným prvkem kolekce se letos v březnu stala velká mísa na ovoce. 

„Výkresy jsme sice měli, ale neznali jsme staré výrobní procesy, proto jsme je museli přizpůsobit těm současným a některé momenty se povedly vytvořit až po několika pokusech,“ dodává designér Tomáš Kučera.

Kolekce Fuchs jako součást výstavy Nový svět Bohuslava Fuchse a Rudolfa Sandala

Reedice Fuchsovy kolekce je nyní k vidění také v rámci výstavního projektu Muzea města Brna, kde jsou uchovány i původní architektovy skleněné předměty. Výstava představuje nejen Fuchsovy architektonické realizace, ale i jeho práci v oblasti užitého umění a průmyslového designu.

Kolekce Fuchs je dostupná nejen na e-shopu sklárny Květná 1794, ale také v kamenných prodejnách. Zájemci si ji budou moct zakoupit například v pražské prodejně ručního skla Sklenka, v Moravské galerii v Brně, ve Mlýně v Hruškách u Břeclavi nebo v hotelu Radun v Luhačovicích, který je architektonickým dílem Bohuslava Fuchse.

Květná 1974 – Sklárna Květná 1794 je jednou z nejdéle fungujících skláren v Česku. Byla založena knížetem Aloisem I. z Lichtenštejna, a to na samé hranici se Slovenskem. Původně byla sklárna zaměřena na produkci tabulového skla. Teprve v polovině 19. století inicioval nový majitel Emanuel Zahn založení manufaktury specializující se na výrobu jemného křišťálového skla zdobeného rytím a broušením, později leptáním.  Z malého provozu brzy vyrostla sklárna evropského formátu, jejíž výrobky putovaly do všech koutů světa. Sklárna je již několik desetiletí symbolem kvality a elegance. Její výrobky jsou proslulé nejen nabídkou nejširší palety 16 odstínů barevného skla v Evropě, ale také tenkostěnným zpracováním a díky titanové příměsi i výjimečnou odolností. Každý jednotlivý kus je ručně vyráběný originál. Prochází rukami mistrů, kteří do výrobku vkládají svůj um, letité zkušenosti, a především své srdce. 

Bohuslav Fuchs (24. 3. 1895 (Všechovice pod Hostýnem) – 18. 9. 1972 (Brno)  – Meziválečný architekt a urbanista, který v letech 1916–1919 studoval speciální školu architektury na Akademii výtvarných umění u J. Kotěry. Od roku 1938 byl profesorem na Škole umění ve Zlíně, v letech 1945až 1958 na Vysokém učení technickém v Brně, jmenován národním umělcem. Pro Aku navrhoval nápojové soupravy, vázy a mísy, které se prováděly ve sklárně v Květné.  

Aka – Společnost Aka, založená Bohuslavem Fuchsem v roce 1932, patřila mezi přední výrobce designového zboží v Československu. Zaměřovala se na návrhy a výrobu dekorativních a užitných předmětů, jako jsou textilie, koberce, keramika a skleněné soupravy. Výtvarný přístup Aka byl ovlivněn funkcionalismem a evropskou avantgardou.  Společnost kladla důraz na jednoduchost a účelnost, ale také na estetiku, zdraví a pohodlí v domácnosti. Magazín Aka, který společnost vydávala, přispíval k šíření funkcionalistických myšlenek a přinášel osvětu v oblasti moderního bydlení a uměleckého řemesla. 

Bohuslav Fuchs tvořil především užitné předměty ze skla, keramiky a kovu, zatímco jeho manželka Drahomíra Fuchsová se specializovala na textilní návrhy. Na návrzích pro Aka se podíleli také umělci jako František Kaláb, Antonín Procházka či Vincent Makovský. 

Po druhé světové válce byla činnost Aka ukončena a archivní materiály zničeny, její odkaz však pokračoval a inspirovala vznik dalších významných projektů, včetně Krásné jizby, která rovněž přispěla k rozvoji moderního bydlení a designu.

Více na: Fuchs Archivy – KVĚTNÁ 1794

Foto portrét B. Fuchse/Muzeum města Brna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..