Modulární dům v jezerní krajině
Zanechat v přírodě extrémně nízkou ekologickou stopu, to byl hlavní záměr architektů. Pro realizaci víkendového objektu proto použili zajímavou technologii a sestavili ho z pěti na zakázku vyrobených prefabrikovaných modulů.
Po koupi skromného venkovského stavení v Ivry-sur-le-Lac v kanadském Québecu si majitelé na získaném pozemku chtěli pro svou rodinu postavit v půvabné krajině rekreační azyl. Architekti z Figurr Architects jim navrhli, sestavit nový dům bude přímo na místě z prefabrikovaných modulů, ještě ve výrobě osazených rozvody, izolacemi, podlahou i okny. Tento koncept umožnil vykonávat vnitřní stavební práce za optimálních podmínek, přeprava obřích segmentů s délkou přesahující patnáct metrů se však ukázala pro realizační firmu jako výzva.
Vzhledem ke kopcovitému terénu a úzkým silnicím s pravoúhlými zatáčkami si vyžádala dokonalou koordinaci a navigaci. Stavba ale postupovala velmi rychle, začala koncem léta 2018 a v květnu 2019 už byla připravená k nastěhování. Následně autoři projektu zažádali o certifikát LEED ®, což znamená, že budova splňuje mezinárodně uznávaný standard v oblasti navrhování a výstavby environmentálně šetrných a udržitelných budov.
Členění umocněné barvami
Přirozeně zbarvená venkovní fasáda zapadá do lesního porostu, černé plochy zdůrazňují proporce celkové hmoty objektu ve tvaru nepravidelného kříže. Tři kontejnery položené na desce stropu nad suterénem vytvářejí přízemí, přes ně jsou pak položeny dva segmenty jako patro objektu. Zatímco spodní úroveň stavby je obložena vodorovnými latěmi medové barvy, horní linie s ložnicemi a částečně v terénu zapuštěný suterén kryje plášť z černě pojednaných vertikálně kladených latí.
Soukromí i společenský život
Interiér byl navržen tak, aby každý člen rodiny měl k dispozici svůj vlastní prostor v klidové zóně s ložnice a koupelnami v nejvyšším podlaží. Otevřený koncept přízemí zahrnuje velkou kuchyň a jídelnu, kde se rodina často schází při vaření a společném stolování, k odpočinku slouží útulný obývací pokoj otevřený na venkovní terasu. Letní jídelna má na rozdíl od ostatních místností jednoduché zasklení, v teplých dnech často nahrazované sítěmi proti hmyzu. Také její vybavení je prosté, odkazuje na jednoduché zařízení loveckých chat, které v předcházejících stoletích v kraji lesů a jezer stavěli první osadníci. Na obytný prostor navazuje velká terasa, z níž se otevírají výhledy na jezero Manitou a okolní lesy. Tato venkovní plocha je o čtyři schodišťové stupně níže, aby outdoorový nábytek nerušil výhledy z proskleného interiéru. V přízemí je také ateliér, jenž majitel domu využívá k malování a tvorbě dřevěných plastik.
Materiály vyzařující pohodu
Interiér byl navržen tak, aby rezidence nepůsobila příliš okázale, zároveň aby svým obyvatelům poskytovala veškeré pohodlí. Společenskému prostoru dominuje stěnový krb, kombinující betonovou stěrku s leštěnou žulou. Dřevo okrové barvy, použité na nábytku a obkladech stropu, navozuje příjemnou atmosféru. Kuchyně s velkým ostrůvkem nabízí dostatek místa pro kulinářské umění jednotlivých členů rodiny, na rozdíl od obývacího pokoje a jídelny je však pojata v minimalistickém stylu. Kombinuje hladké bílé plochy s lesklou nerezovou ocelí dřezových baterií a spotřebičů, čímž se podílí na vzniku svěžího kontrastu vůči neutrální přírodní barevnosti navazujícího obývacího prostoru.
O projektu
Místo stavby: Ivry-sur-le-Lac, Québec, Kanada
Architektonický návrh: Figurr Architects Collective
Návrh konstrukcí: Jeffrey Leibgott SBSA
Hlavní dodavatel: Norexco
Dodavatel: Énergéco Concept
Zahradní architekt: Projet Paysage
Projektový manažer: Rick Rubin
Certifikát LEED® (Leadership in Energy and Environmental Design) je mezinárodně uznávaný standard v oblasti navrhování a výstavby environmentálně šetrných a udržitelných budov. Byl vyvinut Americkou radou pro šetrné budovy (U.S. Green Building Council, neboli USGBC). Jde o světově uznávanou značku kvality, poskytující nezávislé ověření, že budova či komplex budov byl navrhnut a postaven za pomoci postupů a strategií cílených na dosažení vysokých požadavků základních oblastí zdravého životního prostředí (udržitelná výstavba budovy, úspory vody, energetická efektivnost, výběr vhodných materiálů, kvalita vnitřního prostředí).
Text: Alice Kinská
Foto: Figurr Architects