Levné, ale stylové bydlení v maringotce
Ceny nemovitostí i pronájmů rok od roku rostou, takže žít ve vlastním domě či bytě bez hypotéky je pro mnohé nedosažitelné. Proto narůstá zájem o levnější způsoby bydlení. K alternativním možnostem, jež se vymykají tradičnímu životu v rodinném domě nebo bytě, inklinují často single domácnosti a mladé rodiny se vztahem k přírodě.
Možností je nespočet – od chaty přes obytný kontejner, mobilní dům, tiny house až po hausbót či maringotku. Alternativní způsob bydlení dává svobodu a nezávislost, navíc je šetrný k životnímu prostředí. Vyhledávají ho také lidé, kteří touží cestovat nebo žít blízko přírody. Jako například Tomáš Milon. Od provozovatelů pouťových atrakcí koupil za padesát tisíc vyřazenou dvouosou maringotku s plechovým obložením, kterou se rozhodl vlastnoručně zrekonstruovat.
Vyměnil podlahu, izolaci nahradil PUR deskami, obnova zahrnovala i vnitřní obklady a venkovní obložení: plech nahradily dřevěné palubky. Ve středu delší strany vznikl otvor pro nové, na zakázku vyrobené dřevěné francouzské dveře, pod vnitřní palubky byla použita parozábrana na odizolování vlhkosti vnějšího prostoru. Venkovní obložení maringotky s černým nátěrem zdobí černý nátěr s nádhernou kresbou nočního motýla.
Renovace od střechy
Co všechno vlastně rekonstrukce maringotky a podobných příbytků obnáší? V první řadě je důležité opravit střechu. Na plechovou krytinu maringotky majitel použil antikorozní vodou ředitelnou barvu Balakryl Metal 2v1, která spojuje vlastnosti základního i vrchního nátěru. Střechu chrání před korozí i povětrnostními vlivy, a prodlouží tak její životnost. Neředěná barva se nanáší na povrch očištěný od rzi, nepřilnavých nátěrů a jiných nečistot. Pro dosažení nejvyšší antikorozní ochrany se doporučuje aplikovat 2–3 vrstvy s odstupem čtyř hodin.
Nový kabát
V dalším kroku bylo potřeba natřít dřevěnou fasádu maringotky. Majitel nejprve odstranil starý nátěr pomocí elektrické brusky, na hůře dostupná místa použil brusnou houbu. Dřevo natřel univerzální krycí barvou Balakryl UNI, která je určena k vnitřní i venkovní aplikaci.
„Přípravek je potřeba nejdříve důkladně promíchat. Nanesl jsem ho ve dvou vrstvách s odstupem asi dvou hodin. Skvěle kryje a dobře se s ním pracuje,“ konstatuje Tomáš.
Nezapomeňte na terasu
Důležitou úlohu každého alternativního bydlení hraje venkovní prostředí, kde majitelé tráví velkou část svého času. Chybět by proto neměla terasa s posezením, gril, záhonky nebo houpací síť. Tomáš před vchodem do maringotky vybudoval dřevěnou terasu, kterou ošetřil olejem Bondex Elite na bázi přírodních složek, který zvýrazní kresbu dřeva a poskytne mu ochranu proti povětrnostním vlivům, slunečnímu záření i popraskání.
Malá, ale útulná
Interiér maringotky je co do velikosti skromný, ale o to příjemnější. Majitel zvolil kombinaci venkovského stylu se skandinávským nádechem. Uprostřed maringotky stojí jídelní stůl, který lze za pěkného počasí vynést na terasu. Na levé straně se nachází kuchyňský kout s lednicí a elektrickým vařičem, naproti pak vyvýšená postel s úložným prostorem. Podlaha je natřena bezbarvým polyuretanovým lakem, díky němuž vznikl ochranný, protiskluzový a snadno čistitelný film, což se při častém přecházení zevnitř ven a zpátky rozhodně hodí.
Výkřik
Tomáš Milon svůj život v maringotce dokumentuje na instagramovém profilu Za dědinou.
redakce