Jakou pergolu vybrat– hliníkovou, nebo ze dřeva?
Teplé jarní počasí vybízí k tomu přesunout se z domu na zahradu. Pergoly mohou během léta sloužit téměř jako další plnohodnotný pokoj. Stanou se oblíbeným místem k odpočinku, mohou ale plnit i funkci jídelny, pracovny nebo herny. Zahradní pergoly se vyrábějí nejčastěji ze dřeva nebo hliníku. Zbývá se tedy jen rozhodnout, kterému z materiálů dáte přednost.
Kvalitní dřevo se vyplatí
Dřevěné zahradní pergoly budou zřejmě první volbou, která vás napadne. Dřevo zapadá přirozeně do prostředí zahrady. Chcete-li ušetřit a pergolu ze dřeva si postavit svépomocí, stačí sehnat pár trámů a máte hotovo. Pořizovací náklady můžete navíc snížit, když místo nákupu nového materiálu použijete recyklované dřevo, které vám zbylo např. z plotu nebo podlah. V obou případech se ale o dřevěnou pergolu budete muset pravidelně starat.
Pokud použijete pro stavbu pergoly starší prkna, s předstihem je pozorně zkontrolujte, jestli nejsou napadená červotočem nebo dřevomorkou. Dřevo vám bez řádné ochrany může také začít plesnivět, zkroutit se, nebo dokonce praskat. Také v případě, že se rozhodnete investovat do nového dřeva, pergolu ihned ošetřetepřípravky na ochranu před plísní a dřevokazným hmyzem a poté kvalitním nátěrem. Nejméně každých 5 let je potřeba natírání zopakovat.
Dřevěnou pergolu také částečně ochrání dobře zvolený přístřešek pergoly, který bude přesahovat přes základní konstrukci. Nejpoužívanější krytinou na pergolu jsou polykarbonátové desky. Jsou jen lehce zabarvené, takže propouští dostatek světla. V létě vám ale pod nimi bude horko. V několika barvách se běžně prodávají asfaltové šindele, které jsou odolné proti povětrnostním vlivům. Milovníci přírodních materiálů ocení rákos. Rákosová krytina nepůsobí nápadně, ochrání před sluncem, ale už ne před deštěm. V případě zastínění dřevěné pergoly můžete zvolit také praktickou posuvnou markýzu. Její výhodou je velký výběr barev látek i jejich odolnost proti vlhku, plísni a UV záření.
Hliník odolá větru i dešti
Nákup hliníkové pergoly, ať už se střechou s otočnými lamelami nebo s posuvnou látkou, představuje dlouhodobou investici. Pergoly z hliníku jsou stále oblíbenější, protože oproti dřevěným pergolám jsou nenáročné na údržbu. Jejich stavba je rychlá a prostor hned použitelný k užívání. Hliníku nevadí povětrnostní vlivy, silné slunce ani voda. Další výhodou hliníku je jeho nehořlavost, proto se nemusíte bát pod pergolou grilovat. Na přání můžete mít pergolu bílou, černou, šedou i hnědou. Hliníkové stojky se už běžně lakují těmi nejlepšími práškovými barvami. Místo natírání a starání se o pergolu vám tak zůstane čas na rodinu a přátele. Pergolu můžete navíc doplnit o venkovní topení nebo boční screenové rolety, které vás ochrání před větrem. Venku na terase tak můžete strávit téměř celý rok.
Mezi nejmodernější zahradní pergoly, které splní požadavky i nejnáročnějších majitelů, patří bioklimatické pergoly. Proč bioklimatické? Chytře totiž spolupracují s přírodou, aby vám zajistily vysoké pohodlí při nízké spotřebě energie. Bioklimatické pergoly české výroby mají hliníkové lamely, které lze naklápět až po úhel 140°. Zavřené lamely do sebe bezchybně zapadnou, takže už nebudete potřebovat žádné vrchní stínění a ochrání kromě slunce i před deštěm. Dešťová voda odtéká do žlabu, který je schovaný v nosných nohách a není tedy vidět.
Při nákupu zahradní pergoly byste měli věnovat náležitou pozornost jak výběru vhodného typu, tak použitým materiálům.Nejvýhodnější je samozřejmě využít renomovaných českých firem, které vám poradí s výběrem, pak přijedou vše zaměřit apergolu vám profesionálně nainstalují. Některé firmy nabízejíkromě prodloužené záruky také pozáruční servis.
Více na: www.climax.cz
Komerční sdělení