Hydroizolace a sanace
Na řešení problémů s vodou se v novostavbách a při rekonstrukcích používají dva základní postupy: hydroizolace a sanace.
Hydroizolace má za úkol zastavit průnik vody do stěny (z pozitivní strany), nebo zastavit průnik podzemní vody do domu (z negativní strany). Na trhu je dostupná řada výrobků, určených na hydroizolaci. Absolutní většina z nich funguje na chemické bázi a nejpoužívanější jsou membrány elastické konzistence. Takové hydroizolaci však chybí jedna podstatná schopnost, a sice paropropustnost, takže neumí zajistit dlouhodobé řešení. Hydroizolační membrána uzavírá vodu ve stěně, což způsobuje následné odpojování membrány od stěny a dalších problémy, jako je tvorba plísní, koroze betonových výztuží a rozpadávání se podkladu.
Sanace využívá právě princip paropropustnosti sanačních omítek, který umožňuje vlhkosti vniknout do omítky z negativní strany. Molekuly solí se ukládají do pórovité struktury omítky a vlhkost se přes ni vypařuje ven ze stěny. Sanační omítky limituje to, že jsou použitelné pouze na mírně vlhké stěny. V případě extrémní vlhkosti, respektive přítomnosti tlakové vody, sanační omítkový systém funguje pouze krátkodobě, tedy spíše nefunguje vůbec.
Omítka IZONIL
se používá na novostavbách, při rekonstrukcích a renovacích. Aplikuje se z negativní a z pozitivní strany na vnitřní, vnější, nadzemní a pozemní cihlové zdi, stěny z pórobetonu a na betonové povrchy (podlahy, stěny).
Omítka IZONIL – spojení hydroizolace a sanace
Tato celosvětově unikátní omítka je vyráběna na základě slovenské technologie a funguje na fyzikálních principech. Má v sobě zabudované dva systémy: 100% voděodolný systém, zajišťující hydroizolační funkci omítky, a 100% vysoušecí systém, který umožňuje sanační funkci omítky. IZONIL omítka je vysoce paropropustná (koeficient propustnosti vodní páry (μ) <8, EN 998-1) a zároveň odolává vodnímu tlaku 1 bar (penetrace >< 1 mm, EN 12390-8). IZONIL se úspěšně používá v Evropě od roku 2000 (Slovensko, Maďarsko, Velká Británie, atd.) a v Asii od roku 2012 (Vietnam, Indie, Indonésie, atd.).
Z hlediska přípravy povrchu, nanášení a ukončení povrchu se IZONIL omítka neliší od běžných cementově[1]pískových omítek. Detailní postup je uveden v technickém listu.
IZONIL omítka je certifikovaná podle evropské normy EN 998-1, ale nespadá pod certifikaci WTA, definující sanační omítkový systém jako posloupnost použití tří až čtyř vrstev různých materiálů. Zároveň vůbec nezmiňuje úlohu hydroizolace v takovém sanačním systému. IZONIL omítka je vysoušecí (sanační) systém postavený na jednom kroku, kdy se aplikuje jeden výrobek, který zároveň představuje funkční hydroizolaci vůči tlakové vodě.
Omítka IZONIL je dostupná ve dvou variantách: IZONIL HARD C-020 a IZONIL HARD F-010 a pro Česko a Slovensko ji distribuuje společnost RBL Trade s.r.o. Štefániková 81, 085 01 Bardejov tel.: +421 910 484 800
komerční sdělení
e-mail: office@rbl-trade.cz