pro moderní stavbu, interiér a zahradu

Zahrada

dTest prověřil elektrické plotostřihy. Jak si vedly v jednotlivých zkouškách a podle čeho vybrat ten pravý?

Živé ploty a další zeleň rostou díky letošní bohaté zálivce doslova před očima, takže se při jejich údržbě hodí výkonný pomocník. Odborníci z nezávislé spotřebitelské organizace dTest se proto zaměřili na elektrické plotostřihy, a to především na ty levnější, které sice nejsou určené pro profesionální užití, ale na zahradě přesto zastanou spoustu práce. Zajímavé je srovnání kvality střihu v jednotlivých kategoriích, překvapením jsou váhové rozdíly. Nedostatečné padaly především v souvislosti s dobíjením baterií, bohužel jich ale nebylo málo.

Plotostřihy na trhu

Na trhu se nachází mnoho modelů plotostřihů disponujících různými tvary, délkami rukojetí i čepelí a také druhy napájení. Jednotlivá provedení totiž najdou uplatnění v různých situacích. Modely, které podstoupily zkoušky nezávislé spotřebitelské organizace dTest, byly rozděleny do tří kategorií, a to kabelové krátké, bateriové krátké a bateriové dlouhé. Stranou tentokrát zůstaly benzínové plotostřihy vhodné spíše pro údržbu rozsáhlého porostu na velkém pozemku či pro úpravu veřejných prostranství.

Precizní letní sestřih

K nejdůležitějším patřily zkoušky zaměřené na kvalitu střihu.

Hodnotili jsme například čas nutný pro úpravu vertikální i horizontální části keře, ale i samotnou schopnost a čistotu řezu, a to při střihu hned tří běžně rozšířených druhů porostu. Konkrétně šlo o túji, ptačí zob a vavřín,“ vysvětluje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

V ideálním případě zvládne plotostřih požadovanou úpravu jedním tahem, kdy rychle a bez zasekávání přeřízne všechny větvičky a zanechá je za sebou čistě zakončené, nikoliv utrhané nebo roztřepené.

Nejlépe si vedly kabelové krátké plotostřihy, a to jak při stříhání, tak v celkovém hodnocení, v němž u nich převažovala velmi dobrá známka. Ta se mezi dlouhými bateriovými modely vyskytla jen jednou a krátké bateriové plotostřihy dosáhly nejvýše na dobrou,“ shrnuje za dTest Hana Hoffmannová.

Při samotném stříhání se nedařilo krátkému aku modelu BoshEasyHedgeCut 18-45 a prodlouženému bateriovému plotostřihu Gardena THS Li-18-42, které si za klíčový okruh zkoušek vysloužily uspokojivé hodnocení. Největší problém pro ně představovala túje a v případě prvního jmenovaného i vavřín.

Překvapivá váha

Kabelové plotostřihy neobsahují těžké baterie, a tak by se dalo čekat, že jejich výhodou bude nižší váha. U testovaných modelů byl však opak pravdou a nejtěžší plotostřihy se nacházely právě v kategorii krátkých kabelových. Nejtěžší měl 4,4 kg.

Nedostatky v obsluze

Pokud jde o obsluhu, bodovaly více bateriové plotostřihy. A nešlo jen o to, že použití bez pohyb omezujících kabelů je snazší. U některých kabelových plotostřihů se ukázala být slabší stránkou snadnost manipulace a kvalita ochrany daná krytem čepele. Black and Decker BE HTS 401 za obtížnost jeho nasazení získal dokonce nedostatečnou. Oproti tomu aku modely v tomto ohledu excelovaly a lépe si vedly, i pokud jde o pozici rukojeti a kvalitu chrániče ruky (v případě krátkých modelů, dlouhé nejsou chráničem ruky vybaveny).

Příliš dlouhé nabíjení

Nepříjemností spojenou s bateriovými plotostřihy je postupný pokles výkonu způsobený vybíjením baterie. Její nabíjení je pak u řady modelů samostatnou, a ne příliš povedenou kapitolou. Nedostatečnou za rychlost nabíjení získaly až na jedinou výjimku všechny dlouhé bateriové plotostřihy.Rekordmanem byl již zmiňovaný model Gardena, který k nabití baterie potřeboval 270 minut. Jeden propadlík se našel i mezi krátkými aku modely. Šlo o Stihl HSA 45, u kterého trvalo nabití baterie 210 minut.

„Tento model má navíc jako jediný z testovaných integrovanou baterii. Pokud s ním tedy nestihnete upravit své keře za 40 minut, čeká vás opravdu dlouhá přestávka,“ upřesňuje Hana Hoffmannová.

Naopak nejlépe si ve zkoušce baterií vedl krátký plotostřih Bosch AdvancedHedgeCut 36Li s deklarovanou kapacitou 2 Ah, který vydržel v pracovním nasazení v průměru déle než 84 minut
a nabíjení mu průměrně zabralo jen třičtvrtě hodiny.

dTest plotostřih ilustrační foto

5 tipů, jak na výběr plotostřihu

  1. Máte-li na zahrádce jen krátký a nízký živý plot nebo tvarujete-li pár malých keřů, vystačíte si s klasickými manuálními zahradnickými nůžkami. V případě vyššího a četnějšího porostu jsou pro údržbu lepší poháněné nůžky. „Pro běžné zahrádkáře se hodí především kabelové nebo akumulátorové. Benzínové plotostřihy, které jsou obecně hlučnější a vyžadují náročnější údržbu, jsou vhodné spíše pro velké pozemky či úpravu veřejných prostranství,“ radí Hana Hoffmannová z dTestu.

2. Výhodami kabelových nůžek jsou nižší pořizovací cena (ve srovnání s akumulátorovými modely) a stálý výkon. Použít je však můžete jen v dosahu prodlužovacího kabelu, který vás zároveň omezuje v pohybu. Bateriové modely oproti tomu nabízejí volnost pohybu a zcela eliminují riziko přestřihnutí přívodního kabelu. Jejich výkon však s vybíjející se baterií postupně klesá a počítat musíte s přestávkami na výměnu či nabíjení baterií.

3. Některé akumodely jsou dodávány s konkrétní baterií, u jiných je možné vybírat z více výkonnostních variant a lépe je tak přizpůsobit vašim potřebám a podmínkám. „Obecně platí, že čím větší je napětí baterie, tím budou nůžky výkonnější, a čím větší je její kapacita, tím déle vydrží pracovat na jedno nabití,“ vysvětluje Hana Hoffmannová.

4. Důležitým kritériem je délka čepele. Čím je čepel delší, tím větší část plotu naráz upravíte.S přibývající délkou čepele ale narůstá hmotnost stroje, zhoršuje se manévrovatelnost a zvyšují se nároky na mechanické ústrojí plotostřihu. Pro běžné zahrádkáře stačí délka čepele do 55 centimetrů. Ovšem pozor, plotostřihy jsou vybaveny krytem pro přední ruku, který je někdy neprakticky umístěn tak, že zkracuje využitelnou délku čepele. Místo výrobcem deklarovaných 55 tak může být efektivních pouze 35 centimetrů její délky. Před koupí si proto nůžky dobře prohlédněte, abyste pak nebyli nemile překvapeni.

5. S provedením čepele souvisí také výkon stroje. Odborníci doporučují, aby na každých 10 centimetrů délky bylo 100 wattů výkonu. Kvalitu a schopnost střihu ovlivňuje kromě výkonu také vzdálenost mezi jednotlivými zuby lišty. Čím větší bude vzdálenost, tím větší průměr větvičky dokážou nůžky uchopit.

Slovo závěrem

„Při střihání svislých částí plotu je výhodou otočná zadní rukojeť, která usnadňuje držení nůžek. Ještě užitečnější je však přední rukojeť ve tvaru písmene U se spínačem po celé její délce. Díky ní totiž lze plynule měnit úchop podle toho, jakou část plotu zrovna střiháte. Přední rukojeť ve tvaru písmene T toto neumožňuje, protože spínač je umístěn pouze na její horní části,“ přidává na závěr praktickou radu Hana Hoffmannová z dTestu.

www.dtest.cz/elektricke-plotostrihy

komerční sdělení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..