pro moderní stavbu, interiér a zahradu

Stavba

Bydlení s vůní moře

Freebooter je nekonvenční budova, nacházející se ve středu ostrova Zeeburgereiland v Amsterdamu. Ostrov omývaný vodami řeky Ij a blízkost moře byly pro autory hlavními inspiračními zdroji. Novátorské konstrukční a dispoziční řešení bylo oceněno v soutěži Frame Awards 2020.

Projekt vychází z nizozemské námořní minulosti. Freebooter se tak stává moderní „lodí na souši“, s mnoha odkazy na vítr, vodu a plachtění. Název samotného projektu je pak reminiscence na historické postavy soukromých nezávislých freelancerů, kteří najímali týmy námořníků pro zaoceánské výpravy. Stejně tak průkopnickou povahu má i projektový architekt, designer a zakladatel GG-loop Giacomo Garziano, který shromáždil kvalifikovaný tým inženýrů a řemeslníků, aby mu pomohli uskutečnit vizi domu, přívětivého k budoucím obyvatelům a přírodě.

Organické plynutí

Hlavní materiály objektu, který je tvořen dvěma duplexy, byly omezeny na dřevo, ocel a sklo. Půdorys každého bytu, odkazující na uspořádání lodi, je organický a volně plynoucí. Jednotlivé prostory jsou navrženy tak, aby se překrývaly a před příchozím se postupně otevíraly. Jednou z nejdůležitějších složek vzdušné stavby je práce se světlem. Architekti GG-loop na základě studie světelných podmínek navrhli tvar a umístění struktury žaluzií. Členěná vzdušná fasáda umožňuje optimální distribuci světla a zároveň odpovídající úroveň soukromí. Dům, postavený z velkoformátových panelů CLT a oceli, byl prefabrikován mimo staveniště, což zkrátilo dobu jeho výstavby na pouhých šest měsíců.

Respekt k přírodě a člověku

Projekt je výrazem filozofie ateliéru GG-loop s cílem produkovat biofilní design s ohledem na pohodu koncového uživatele.

„Freebooter avizuje standardy kvality našich budoucích projektů, založené na vysoké energetické výkonnosti, parametrech vnitřních proctor a přírodních materiálech. Půdorys, plynoucí z vnitřní dispozice, a organické linie byly vytvořeny s ohledem na každodenní život budoucích obyvatel domu. Jsme součástí přírody, ale v našich moderních životech jsme toto spojení ztratili. Proto naše studio upřednostňuje design domů a měst, který respektuje obyvatele i životní prostředí,“ řekl autor projektu Giacomo Garziano.

Biofilní designová strategie vychází z léčivé síly přírody, jejíž přítomnost v interiéru uvolňuje stres a zvyšuje tvořivost člověka. Výběr materiálů, které se používají v biofilním designu, umožňuje vzájemné propojení a stimulaci lidských smyslů. Jsou to rostliny, ale také konstrukce nebo předměty z čistého přírodního dřeva,  obklady stěn, doplňky jako poličky, svítidla, stojací lampy. Patří sem rovněž misky s mořskými ulitami přivezené z dovolené, krystaly polodrahokamů, oblázky. To vše ve vzájemném harmonickém souladu působí pozitivně na naše smysly.

Energie a životní prostředí

Spotřeba energie budovy se blíží nule. Umožňuje to kombinace vysoce funkční izolace stěn ve spojení s podlahovým vytápěním a mechanickým a přirozeným větracím systémem. Osmadevadesát procent použitého dřeva je certifikováno PEFC (Mezinárodní nevládní organizace, která propaguje udržitelné lesní hospodářství). Podle tvrzení GG-loop absorbuje 122,5 m tohoto materiálu použitého v budově vice než 80 tun CO , což kompenzuje výfukové plyny z řady vozů střední třídy 700 000 km dlouhé a celoroční spotřebu energie 87 domů.

Biofilní designová strategie vychází z léčivé síly přírody, jejíž přítomnost v interiéru uvolňuje stres a zvyšuje tvořivost člověka.

Redakce:

Text Alice Kinská / Foto: gg – loop

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..