pro moderní stavbu, interiér a zahradu

Interiér

A co jarní obnova vaší domácí sítě?

Pokud sledujete stav v oblasti routerů (směrovačů) pro domácnosti, může se zdát, že tahle oblast připomíná spíše klidné vody, ve kterých čas volně plyne a nic se skokem nemění. Je to ale velký omyl, protože tuto poklidnou scénu rozbouřilo v poslední době několik důležitých inovací, v převážné míře souvisejících s bezpečností a rychlostí připojení přístrojů k routerům.

Prvním přínosem je zabezpečovací protokol WPA3, o kterém se hodně mluvilo, ale dlouho se v této oblasti mnoho nedělo. Přišlo se totiž na to, že předchozí bezpečnostní protokol WPA2 totižje nabouratelný– a tím pádem může útočník proniknout do vaší sítě. Výrobci vydali aktualizaci firmwaru z WPA2 na WPA3, mnoho jich ale v konečném součtu nebylo. Blýská se však na lepší časy, a tak protokol WPA3 se stává součástí nových routerů už v první výbavě od výrobce.

Druhou věcí je poměrně revoluční bezdrátový protokol WiFi 6. Když to shrneme, protokol WiFi 6 by měl vaší domácí síti zajistit dostatečný výkon po dobu mnoha dalších let. A co jsou přínosy této technologie? Tak především vyšší průchodnost a efektivita přenosu dat obousměrně, takže router s touto technologií nepůsobí jako brzda průchodudat při hraní her nebo sledování videa ve 4K nebo 8K. Důležité je, že WiFi 6 se může domluvit s nositelnými zařízeními tak, aby efektivita spolupráce byla vždy co nejvyšší – díky tomu energetická náročnost těchto nositelných zařízení klesá – a pro vás to znamená, že taková zařízení mohou pracovat déle bez nutnosti dobíjení baterie.

Dalším přínosem je MU-MIMO, technologie zvyšující průchodnost dat pro více zařízení současně. Na trhu se též objevují zařízení typu Mesh, která dokážou vykrýt signálem i dosud hluchá místa ve vašem domě. Dříve se tato věc řešila použitím opakovačů signálu Wi-Fi nebo dalším Wi-Fi routerem, ale problém byl v reálné nemožnosti použít současně stejný název sítě u primárního routeru a pak i opakovače, protože by nositelné zařízení z toho bylo paf. Mesh technologie umožní přidávat Mesh opakovače dle libosti a výhodou je právě to, že v jednom domě existuje jen jedna síť s jedním názvem. Dříve se nositelné zařízení po opuštění prostoru pokrytého signálem primárního bezdrátového Wi-Fi routeru muselo „přelaďovat“ na jinou Wi-Fi síť – a to trvalo i několik sekund, v lepším případě. Nyní se pohybujete po domě a je vám úplně jedno, kde jste a z jakého zařízení signál přijímáte. Telefon se nemusí přelaďovat, a tím třeba stream videa není přerušený, ani když přejdete z obýváku do garáže.

Zajímavé je i využití systému QoS, který vybraným zařízením v bezdrátové síti uděluje prioritu v přenosu dat. Tak třeba tablet, na kterém přehráváte video, nebo herní ovladač, mají přednost před jinými zařízeními, u kterých až tak nezáleží na rychlé dostupnosti dat, příkladem budiž síťová tiskárna.

Těch inovativních věcí je víc a my vám představíme několik zařízení, která dokážou využívat nejen výše zmíněné inovační technologie ke spokojenosti uživatelů.

Router TP-Link Archer AX90

Prvním ze zařízení, na která chceme upozornit, je v současné době na trhu jeden z nejinovativnějších routerů od společnosti TP-Link, jeho označení je AX6600 a jde o třípásmový Wi-Fi router podporující v úvodu zmíněný protokol Wi-Fi 6, díky kterému je průchodnost dat v bezdrátové síti 6,6 Gb/s (6600 Mb/s), jak plyne z jeho označení. U routeru můžete nastavovat i priority QoSpro vybraná zařízení.

Co je však kromě toho převratné u tohoto modelu, je WAN/LAN port s rychlostí 2,5 Gb/s. Dosud jsme se totiž setkávali jen s možností připojení routeru rychlostí typicky do 1 Gb/s. Proč toto navýšení? Je to proto, že poskytovatelé internetového připojení (ISP) přecházejí na vysokorychlostní sítě, postavené na optice, kde se reálná rychlost připojení může přehoupnout přes hranici 1 Gb/s. A nabídka takových připojení jistě především v městských aglomeracích poroste. A vy jste na tuto dobu s AX90 už připraveni.

Možná bychom mohli přidat malé zamyšlení. K čemu je rychlost na bezdrátové síti 6600 Mb/s, když vaše připojení k internetu má třeba jen 30 Mb/s? Rychlost připojení je limitujícím faktorem pro komunikaci s vnější sítí (WAN), ale v domácí síti se data mohou prohánět rychlostí daleko vyšší. Tak třeba, pokud používáte NAS, síťový datový server, ten většinou nabízí možnost připojení přes ethernetový kabel 1 Gb/s, pokud jich máte doma víc nebo je máte připojeny přes Wi-Fi vyšší rychlostí, než je zmíněný 1 Gb/s, pak je chvályhodné, že přenos dat v síti nebude ničím zdržován a data budou plout nejvyšší možnou rychlostí. Limitujícím faktorem je pak rychlost a způsob připojení k routeru. Dalšími zařízeními mohou být kamerové bezpečnostní systémy a další.

Osm antén AX90 podporuje technologii Beamforming, zjednodušeně řečeno sledování polohy mobilních zařízení, na které je směrován signál tak, aby v místě příjmu měl vždy maximální možnou intenzitu a spojení bylo co nejlepší. Technologie OFDMA a MU-MIMO pak dokážou směrovat toky do více zařízení současně.Nově umí WiFi 6 „obarvit“ si svůj signál, čímž lze vyloučit cizí „sousedské“ sítě, které pak neovlivňují kvalitu příjmu signálu pro připojená zařízení.

O pohon routeru se stará výkonný čtyřjádrový procesor s taktem 1,5 GHz, který zvládne obsloužit všechna připojená zařízení, stará se o zabezpečení typu WPA3 pro robustnější šifrování Wi-Fi a TP-Link HomeShield zase o ochranu místní sítě i před nejnovějšími kybernetickými hrozbami. K dispozici jsou tři gigabitové porty pro připojení zařízení, jako jsou třeba zmíněné síťové servery či úložiště dat NAS a kamerové sledovací systémy nebo třeba i síťové tiskárny a podobně.

Nesmíme zapomenout ani na technologie Mesh, přesněji TP-Link OneMesh, tedy možnost připojení opakovačů s výhodou využití jednoho názvu celé sítě pro celý objekt.

Výhodou je možnost nastavení routeru klasicky přes webové rozhraní, ale i s pomocí aplikace Tether z mobilního zařízení. Tady je velmi důležité pro obsluhu, že obě možnosti podporují i češtinu.

WiFi 6 Meshsystém TP-Link Deco X20

Novinkou v nabídce TP-Linku je i Mesh systém Deco AX20, který splní požadavky na to, aby váš dům byl beze zbytku pokryt signálem Wi-Fi. K tomu slouží možnost připojit více jednotek, umístěných na hranici, kam signál z prioritní jednotky ještě dosáhne. I tady využijete možnost používat v celém obydlí jeden název Wi-Fi sítě bez toho, aby se nositelné zařízení muselo stále přelaďovat na jiný název sítě, jak tomu bylo dříve.

Technologie OFDMA a MU-MIMO čtyřnásobně zvyšuje kapacitu a umožňuje bezproblémový současný přenos k více zařízením. K tomu přispívá i extrémně nízká latence, takže vaše hry pojedou bez sekání, stejně jako videa ve ultravysokém rozlišení. I zde se používá šifrování WPA3 a TP-Link HomeCare s funkcemi rodičovské kontroly, antiviru a prioritizace aktivit (QoS).

Mesh síť vytvořená pomocí Deco X20 dokáže najednou obsloužit až 150 zařízení. Tento systém jistě uspokojí vaše potřeby vykrytím hluchých míst i maximální možnou dostupností signálu kdekoli. A pokud máte před nastavováním Wi-Fi zařízení respekt, vaše obavy nechte stranou. Úvodní iniciační proces vás snadno provede nastaveními, zařízení můžete snadno ovládat a nastavovat z webového rozhraní nebo ještě lépe z aplikace Tether.

A co vás může ještě zaujmout, je to, že tento přístroj podporuje ovládání hlasovými příkazy, je totiž kompatibilní s Amazon Alexa.

Sada adaptérů TP-Link AV1300 Gigabit PassthroughPowerline AC Wi-Fi (TL-WPA8631P KIT)

Přenos dat po napájecí síti je známý a hojně využívaný, a tak se nelze divit, že powerline adaptéry najdete i v nabídceTP-Linku. Primárně slouží k přenesení datového signálu z jedné zásuvky do druhé (pozor, obě musejí být připojeny na stejné fázi, aby věc fungovala). TP-Link ale rozšířil možnosti klasických powerline adaptérů o vytvoření dvoupásmové Wi-Fi sítě s prostupností až 1200 Mb/s. Ačkoli set powerline adaptérů lze konfigurovat jako klasický opakovač Wi-Fi signálu, můžete dát přednost využití technologie OneMesh, vytvoření jednotné sítě bez nutnosti přelaďování se nositelných zařízení na název sítě, která je dostupná v místě přijmu.

Co se týče nasazení, propojení s routerem včetně přenosu názvu sítě i jejího hesla se provede stisknutím jednoho párovacího tlačítka na jednotkách, a pokud si přikoupíte další powerline adaptér (třetí nebo čtvrtý), i jeho přidání do sítě se děje jen jedním stiskem tlačítka na přístrojích. Technologie 2×2 MIMO dokáže vytvořit několik simultánních spojení s prioritou vyšší rychlosti a lepší stability při přenosech dat.

K přednostem zařízení zcela jistě patří to, že prostupná zásuvka zůstává i nadále přístupná a v místě zapojení opakovače můžete připojit zařízení (počítač, herní konzoli, tiskárnu) ethernetovým kabelem.

TP-Link AX3000 dvoupásmový gigabitový Wi-Fi 6 router Archer AX50

A jako přídavek ještě jeden gigabitový router s podporou WiFi 6. Jde o dvoupásmový router s rychlostí propojení až 3000 Mb/s. Technologie OFDMA nabízí čtyřikrát vyšší kapacitu připojení, aby umožnila simultánní přenos na více zařízení a extrémně nízká latence – ažo 75 % – umožňuje reaktivnější hraní her a kvalitnější videochaty nebo sledování videí v ultravysokém rozlišení.

Čtveřice antén a technologie Beamforming se postará o silné a spolehlivé Wi-Fi pokrytí signálem v celédomácnosti. O bezpečnější provoz sítě a důvěryhodnější Wi-Fi se dosahuje TP-Link HomeCare.AX50 dokáže aktivně podporovat najednou až 256 spojení s různými připojenými zařízeními.I tento router je kompatibilní s Amazon Alexa,a proto jej můžete ovládat hlasovými příkazy.

Co je dobré na závěr vědět

TP-Link je dynamickou společností, která se drží na špici v oblasti domácí komunikace ať už drátové, tak i bezdrátové. Proto jsou její zařízení oblíbena u poskytovatelů internetu (ISP)pro jejich snadnou nastavitelnost, uživatelskou přítulnost a spolehlivost. TP-Link udržuje svou nabídku a neustále ji rozšiřuje. Proč uživatelům nenechat zařízení, na která je zvyklý, je s nimi stále spokojen a splňují jeho požadavky?

Typickým je třeba případ letitého routeru Archer C7, který je na trhu nějakých šest osm let. Sami jsme mohli vyzkoušet, že současně dostupný model má už pátou verzi firmwaru, takže mu – kromě možnosti nastavovat ho i v češtině – přibyla možnost připojení OneMesh zařízení a existence jednotné Wi-Fi sítě. Pro uživatele to má výhodu, že nastavuje jméno a heslo jen pro jednu Wi-Fi síť, nikoli extra pro 2,4 GHz a pro 5 GHz, jak tomu bylo dříve, třeba u první verze firmwaru tohoto routeru.

Skvělá je i podpora uživatelů. Firma prostřednictvím svých českých stránek nabízí podporu pro svoje výrobky – přehledně a aktuálně. Můžete snadno stáhnout novou verzi firmwaru, jakmile je dostupná. Jediné, na co musíte dávat pozor, je hardwarová verze zařízení, což je uvedeno na štítku na spodní straně. Na to dávejte pozor, V1 je něco úplně jiného než V5…

Kam pro ně

Pokud chcete získat podrobnější údaje a nechat si doporučit vhodné routery a mesh systémy, podívejte se na e-shop Electro World, abyste zjistili více. Na e-shopu najdete i další sortiment související s datovým připojením, např. extendery nebo powerline sady. Všechny vaše objednávky vám Electro World připraví k odběru na 19 prodejnách nebo doručí kurýrem až do domu během 2-3 dnů od objednávky. Nákup z domova je jednoduchou záležitostí a zakoupené zboží můžete vrátit do 14 dnů v kterékoliv prodejně, případně zaslat poštou. Stejně tak lze zboží bezproblémově reklamovat. 

Pokud máte nebo si pořídíte Věrnostní kartu Electro World, ušetříte hned dvakrát. Za prvé vybrané zboží lze nakoupit za speciální nižší ceny, a za druhé za každou transakci dostanete procenta zpět jako příspěvek na další nákup. Stačí vyplnit krátký formulář a můžete nakupovat výhodněji už teď. Že se to vyplatí, tak o tom svědčí přes půl milionu zákazníků. ElectroWorld je nyní dostupný ve všech regionech České republiky a po spojení s K+B Expert budou mít zákazníci do prodejen ještě blíže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..